To, že dospělí lidé si lžou mezi sebou poměrně často, to už bereme jako přirozenost. Ne vždy se musí jednat o lež, která má za cíl ublížit. Existují i milosrdné nebo laskavé lži. Mezi takové se mohou řadit i nepravdy, které běžně říkáme menším dětem. Pro nás jako rodiče je tyto lži uchovávat v chodu co nejdéle, jelikož nám výrazným způsobem pomáhají s výchovou, ale dříve nebo později budeme muset s pravdou ven, jinak se ji dozví od někoho cizího, což není vždy úplně dobře.
– Jednou z prvních lží, kterou častujeme svá dítka je tak o Ježíškovi, který nosí dárky. Samozřejmě, že je nutné nějakým způsobem odůvodnit, kde se pod stromečkem z ničeho nic vzaly ty balíčky plné hraček a vysvětlit čtyřletému potomkovi, že jste je nakoupili vy není příliš vhodné. Dítě si potřebuje udržovat nějaké iluze, a ty Vánoční patří k těm nejkrásnějším.
– Samozřejmě, že děti jsou zvědavé na to, odkud se tu vůbec vzali. Vysvětlovat jim, jak se věci doopravdy mají nechce rodič ani starším dětem, jelikož se nejedná zrovna o příjemný rozhovor, tedy hlavně pro rodiče. Ovšem říct pravdu dítku, které sotva chodí do školky určitě není vhodné. Používat analogii s čápem, který nosí děti, je rozhodně lepší způsob nežli otevírat učebnici biologie pro šesté třídy.
– Aby dítko bylo, pokud možno co nejposlušnější, používáme různé metody. Teď samozřejmě nejde o fyzické tresty, které jsou v dnešní době už asi definitivně překonané, ale lži, které mají potomka udržet hodného. Jsou to lži o nás samotných, hlavně tedy o našem dětství. Není na světě snad rodič, který by svému dítěti nevštěpoval, že v jeho letech se choval daleko lépe než on. Že chodil včas domů a nezašpiněný, nosil pouze jedničky a dojídal obědy včetně zeleniny. Samozřejmě, že to není pravda. Až na pár výjimek jsme byli stejní jako naše děti. Ovšem příklady táhnout, tak proč si pravdu trochu nepřikrášlit, že ano.