Přelom října a listopadu patří památce zesnulým. Liší se však způsobem uctívání, kdy u nás zapalujeme svíčky, zatímco se ve vzdálených zemích vyřezávají dýně.
Pro některé z nás může být tento svátek stresující, zvlášť ten křesťansky pojatý.
Nesmíme však zapomínat na to, že jakýkoliv druh vzpomínky je krásný. Nemusíme proto nutně chodit do kostela, ale můžeme vyjádřit svou lásku jiným a originálním způsobem.
Jak toto období vnímají a slaví jiné kultury?
· Jižní Amerika – svátek se v Mexiku slavil už od konce srpna, po konci sklizně. Aztékové věřili, že mrtví odcházejí do jiného světa a každý rok ve stejnou dobu se vracejí zpátky na zemi a smrt pro ně tedy neznamená konec bytí.
· Asie – Zde má svátek mrtvých (zvaný „bon“) obdobný průběh jako v Mexiku. Zapalují se svíčky, které jsou volně unášeny proudem vody, aby ukázali cestu zesnulým.
· Starý Egypt – Jedná se o období bohyně Isis. Při slavnostech „Isia“ lidé v divadelní hře předváděli rozsekání jejího manžela Osirise a jeho následné oživení.
· Evropa, Afrika a Blízký východ – Pohled na smrt v těchto zemích byl velmi podobný, při slavnostech se vzpomínalo na zemřelé jen v dobrém. V Evropě se tento pohled na smrt však razantně změnil ve 14. století a důvodem bylo její zasažení morovými ranami. Od té doby je slovo smrt synonymem pro neštěstí.
Dušičky
Svátek zesnulých se slaví 2. listopadu. Lidé zapalují svíčky, pokládají na hroby květiny a sdílí spolu památku na milované, kteří již nejsou mezi námi. V tomto období jsou hřbitovy navštěvovány nejvíce z celého roku. Dušičky se slaví od 10. století v křesťanských zemích i na jiných místech, kam křesťanství proniklo. V České republice jsou dušičky druhým největším svátkem, hned po Vánocích. Vzpomínkou na zesnulé oslavují nejen křesťané, ale i nevěřící.
Halloween
Tento původně keltský (irský) svátek se slaví 31. října a spojuje se s festivalem Samhain, který oslavuje konec léta. Ačkoliv se slaví v období dušiček, je spíše spojován s tradicí upalování čarodějnic. V latinskoamerických zemích je Halloween navíc znám pod názvem „Noche de las Brujas“, což je v překladu Noc čarodějnic.
Hlavními symboly oslav jsou svítící vyřezané dýně, kočky, kostlivci a zmíněné čarodějnice. Lucerny z dýní představují duše zemřelých, milovaných osob a také působí jako ochrana proti zlým duchům. Nedílnou součástí Halloweenu jsou strašidelné, ale i milé kostýmy, do kterých se převléknou především děti a na sváteční večer obcházejí sousedy, kteří je odměňují sladkostmi.