Než vypukne pravé jaro a s ním se objeví první zelené výhonky, můžeme si dopřát živin z „předskokanů“ zeleniny, tedy microgreens. Vyrostou v kteroukoliv roční dobu v průběhu dvou týdnů a na talíři skvěle chutnají.
Jejich pěstování se velmi podobá klíčkům ze semínek. Pokud některé druhy těchto klíčků necháme vyrůst k prvním lístkům, můžeme si užívat talíř rozzářený zelení i v zimě. Stejně jako klíčky i microgreens obsahují velké množství vitamínů a minerálů, navíc jsou velmi chutné.
A jak na to? Jednoduše semínka před zasazením namočíme, necháme klíčit ve vlhké vatě či substrátu v téměř jakékoliv nádobě. Na prostor jsou naprosto nenáročné – vystačí si klidně s táckem, kelímkem od jogurtu, ale pěstovat je můžeme klidně klasicky v květináči či truhlíku. Ke klíčení semínka potřebují tmu, je proto nutné je zlehka zasypat, poté hlínu zvlhčit a takto ji i udržovat. Pozor ale na přemokření, příliš vody jim škodí. Doba růstu se pohybuje v rozmezí 7-14 dní od výsevu v závislosti na zvoleném druhu semínka, použité zemině, světle, teplotě či metodě zalévání.
Pěstovat je můžeme snad z úplně každé zeleniny, bylinek, plodin či obilovin, které nás jen napadnou. Nejoblíbenější jsou semena slunečnic, hrachu či pšenice. Vyzkoušet ale můžete i netradiční druhy, například červená řepa se červenými stonky a zelenými listy zaujme snad každého. Navíc skvěle chutná. Červené výhonky červeného zelí krásně dozdobí a dochutí každý salát. Tmavě zelené výhonky brokolice svou pikantní chutí dochutí mnoho jídel. Česnek nabídne jemně pálivé a svěží výhonky, hořčice má lehce pálivou chuť a vyniká rychlým růstem, takže sklizeň nastává velmi brzy.
Pokud by nás zajímalo složení těchto výhonků, některé druhy jsou až pětkrát bohatší než dospělé rostliny. Je proto vhodné je zařadit do jídelníčku nejen v zimě, kdy se nám nedostává dostatek jiné zeleně, ale i v průběhu zbytku roku.