Znáte jablečník obecný


Někteří z vás se možná s výrazem Jablečník obecný darka-shop.cz setkávají poprvé v životě. Pokud vám to připomíná nějakou odrůdu jablek, vyšlechtěnou teprve v nedávné době, pak jste vedle a musíte pátrat jinde. Jablečník obecný nemá s jablky nic společného, protože je to léčivá bylinka, známá v lidovém léčitelství již dlouhou dobu.

hluchavka podobná jablečníku

Jablečník původně rostl pouze v oblasti Střední Asie a na jihu evropského kontinentu a k nám byl zavlečen až později. Daří se mu ale i v severnějších lokalitách, například ve Skandinávii. Svým vzhledem tato bylinka připomíná hluchavku, s tou se také snadno zaměňuje, ale na rozdíl od hluchavek je jablečník velmi hořký.

Vás bude ale zřejmě nejvíce zajímat, k čemu bude dobrý jablečníkový čaj. Sušené bylinky lze zakoupit ve specializovaných obchodech a zde se také obvykle dozvíte, k čemu jej využít. Uvádí se, že je účinný při chorobách z nachlazení, kdy napomáhá odkašlávat hleny. Svým obsahem hořkých látek napomáhá v činnosti jater a žlučníku, což také urychluje trávicí proces a samozřejmě podporuje i chuť k jídlu.

bylinkový čaj

Další látky obsažené v jablečníku působí příznivě na zklidnění nervové soustavy a na křeče hladkého svalstva trávicího traktu a v některých zdrojích se dočtete, že působí i proti srdeční arytmii. Z jablečníku lze připravovat i nálev pro vnější použití a využívat jej při podpoře léčby hnisavých poranění, neboť jablečník obsahuje látky, které likvidují choroboplodné zárodky a příznivě tak působí při různých zánětech pokožky a sliznic.

O jablečníku je známo, že nevykazuje prakticky žádné vedlejší účinky, a mohou jej užívat lidé v širokém věkovém spektru, ale je doporučováno užívat jej střídmě a spíše krátkodobě, což platí pro většinu léčivých bylin. Není to bylinka pro každodenní nepřetržitou konzumaci a při jejím užívání se také doporučuje dělat po několika týdnech alespoň týdenní přestávku.